Poradnik kupującego sprzęt strzelecki.
Jak kupować bezpiecznie na Allegro?


Sprzedawcy wiatrówek na Allegro

Jeżeli wiesz już jaki typ i model wiatrówki wybranego producenta chesz zakupić - pozostaje zatem decyzja, u którego sprzedawcy sprzętu zdecydujesz się dokonać zakupu.
Na Allegro jest wielu sprzedawców oferujących nowy sprzęt po bardzo okazyjnych cenach. Nie każdy jednak jest godny zaufania. Często klienci, kierując się tylko korzystną ceną, nabywają tzw. "podróbki", czy też wiartówki "no name", które bardzo szybko się psują i dopiero wówczas okazuje się, że serwis u sprzedawcy jest tylko fikcją, a zwrot gotówki nie wchodzi w rachubę. Przez taki zakup możemy nie tylko stać się stratni, ale przede wszystkim zniechęcić się do strzelectwa.

Przed decyzją o zakupie warto dokładnie poczytać informacje dotyczące samego sprzedawcy oraz reguł zakupu, zamieszczone na stronie przedmiotu, jak również na "sronie o mnie" sprzedawcy - jeżeli takowa istnieje. Brak "strony o mnie" jest już pierwszym sygnałem, że nie mamy do czynienia z profesjonalną sprzedażą i obsługą klienta.
Klikając na nazwę sprzedawcy możesz ocenić profesjonalizm sprzedawcy - czytając listę komentarzy, wystawionych mu przez kupujących. Nie warto ryzykować i kopować sprzętu u sprzedawcy, który nie ma jeszcze żadnych pozytywnych komentarzy, jak również u sprzedawcy, u którego liczba negatywnych komentarzy jest większa niż 1% ogólnej liczby wszystkich jego zdobytych opinii. Oczywiście należy unikać także jakichkolwiek kontaktów handlowych ze sprzedawcami mającymi większą liczbę komentarzy negatywnych lub neutralnych niż pozytywnych.
Przed zakupem powinieneś upewnić się, czy sprzedawca gwarantuje wystawienie faktury VAT na zakupiony towar, czy wraz z towarem otrzymasz certyfikat dozwolonej mocy wiatrówki, do czego zobowiązany jest każdy legalny sprzedawca, który ma licencję na sprzedaż wiatrówek, udzieloną przez MSWiA.

Zawsze bez pośpiechu!

Najważniejsza zasada jaką daje poradnik aukcji dla kupującego to: nie bądź pochopny i nie śpiesz się z podejmowaniem decyzji o zakupie! Przed zakupem sprawdź, jak kształtują się ceny podobnych przedmiotów na innych aukcjach. Najlepiej zrobić to poprzez uruchomienia sortowania po wielkości cen. Możesz to zrobić klikająć w link "Ceny" nad kolumną z cenami listy produktów. Pamiętaj, że można sporo przepłacić, jeżeli nie porówna się cen.

Uwaga na koszty wysyłki!

Zwracaj szczególną uwagę na koszty przesyłki. Transport zwłaszcza ciężkich i dużych przedmiotów wysyłanych firmami kurierskimi może być ogromnym wydatkiem, na co możemy być nieprzygotowani. Dane o ewentualnych opłatach pocztowych i kurierskich znajdziesz w opisie każdego przedmiotu (o ile sprzedający zamieścił stosowną informację - jeżeli tego nie zrobił, warto przed zakupem zadać pytanie o koszty wysyłki, które raczej na pewno będziesz musiał pokryć).
Ostatnio Alegro wprowadziło ciekawą opcję - sortowania towarów po cenach wraz z doliczonymi kosztami wysyłki. Warto z tej opcji skorzystać, gdyż dzięki temu możemy bardziej bezpiecznie kupować.

Dokładnie czytać opis aukcji!

Poradnik aukcji radzi - zwróć uwagę na opis interesującej Cię przedmiotów. Będziesz kupować bezpiecznie, jeśli dokładnie czytasz opisy aukcyjne - to bardzo ważne, gdyż często sprzedawcy celowo chowają w gąszczu opisu istotne informacje o stanie produktu - jak na przykład, że jest to towar używany lub częściowo uszkodzony.
Jeśli uznasz, że opis towaru jest dla Ciebie niewystarczający, wyślij e-mail z zapytaniem do sprzedawcy. W ten sposób rozwiejesz wszelkie wątpliwości i nie powinieneś być czymkolwiek zaskoczony zarówno w procesie finalizacji, jak również już po otrzymaniu zakupionego przedmiotu.

Aukcje z licytacją i w "Kup teraz"

Nie możemy powiedzieć, że bezpiecznie kupować jest lepiej w aukcjach z licytacją, niż w opcji szybkiego zakupu. Przy przeszukiwaniu ofert jednak zwracaj uwagę na formę wystawionych aukcji - jeżeli będziesz przeszukiwać oferty przy sortowaniu np. wg rosnących cen, na szczycie listy pojawią się najprawdopodobniej aukcje z licytacją od bardzo niskich kwot. Niska cena na pewno zachęca - trzeba jednak pamiętać, że inni allegrowicze zaczynają licytować najczęściej dopiero tuż przed zakończeniem licytacji. Dlatego cena w momencie zakończenia aukcji może ostatecznie okazać się znacznie wyższa od tej poznanej podczas wyszukiwania.
Być może korzystniejszy będzie zatem zakup w aukcji w opcji "Kup teraz".
Klikając na jedną z zakładek znajdujących się nad listą przedmiotów - "Tylko Kup teraz" lub "Tylko aukcje" możesz szybko zdecydować, czy mają wyświetlać się aukcje tylko w opcji szybkiego zakupu, czy też tylko z licytacją. To istotna funkcja, która może ułatwic nam dokonanie wyboru.

Sprawdzaj komentarze sprzedających!

Chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie kupować - przede wszystkim przed zakupem sprawdź komentarze sprzedającego wystawiającego daną aukcję. W ten sposób poznasz historię tego użytkownika oraz opinie na jego temat innych allegrowiczów. System komentarzy to fundament aukcji allegro, który (w połączeniu z procedurą pełnej aktywacji konta) zwiększa poziom bezpieczeństwa. To jedna z najważniejszych rad dla kupującego!

Pomoc Zespołu allegro

Poradnik kupującego - pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się poprzez formularz kontaktowy z Zespołem allegro i skorzystać z ich pomocy. Pracownicy serwisu mogą dodatkowo podpowiedzieć, czy jest bezpiecznie kupować u danego sprzedawcy.

Kiedy najlepiej licytować

Przy Twojej chęci zakupu wybranej aukcji w opcji z licytacją - najlepiej jest składać ofertę tuż przed jej zakończeniem, czyli w ostatnich minutach trwania aukcji. Dzięki temu inni zainteresowani będą mieli znacznie mniej czasu na reakcję i mogą nie zdążyć z przebiciem Twojej oferty. W rezultacie będziesz miał większą szansę na zakup w niższej cenie, o ile sprzedający nie ustawi akceptowalnego progu ceny - w postaci ceny minimalnej.
Poradnik kupującego radzi - trzeba pamiętać, że czekanie do ostatniej chwili z licytowaniem może wiązać się z ryzykiem, że sprzedający porozumie się wcześniej z innym licytującym allegrowiczem i zakończy aukcje przed czasem, sprzedając towar po uzgodnionej poza aukcją cenie osobie zainteresowanej.

Obserwowane aukcje

Korzystaj z opcji obserwowania aukcji. Każdą auckję możesz dodać do obserwowanych za pomocą linka "Dodaj do obserwowanych", znajdującego się pod planowaną datą zakończenia aukcji - w polu "Do końca:". Dodane w ten sposób aukcje możesz następnie śledzić logując się na swoje konto i przechodząc do zakładki "Aukcje -> Obserwuję". W łatwy sposób możesz być zatem na bieżąco z licytacjami, które Cię interesują. System allegro umożliwia również wysyłanie informacji o kończących się wybranych aukcjach. To duże i przydatne udogodnienie!

Kontakt ze sprzedającym i finalizacja

Po zakończeniu licytacji, poczekaj na automatyczny mail z allegro, w którym powinny znajdować sie wszelkie konieczne do finalizacji aukcji informacje. Tak jest bezpiecznie. Następnie skontaktuj się ze sprzedawcą, podając wszelkie dane o jakie prosi. Znacznie przyśpieszy to finalizacje, niż gdybyś czekał na kontakt ze strony sprzedawcy.

Wystawianie komentarzy

Po sfinalizowaniu aukcji nie zapomnij o wystawieniu stosownego komentarza. Na allegro obowiązuje niepisana zasada, że pierwszym wystawionym komentarzem jest kom. kupującego. Sprzedawca natomiast odpowiada na już wystawiony komentarz. Aby wystawić komentarz wystarczy po zalogowaniu na swoje konto przejść na zakładkę "Aukcje -> Wygrałem" i kliknąć na link "Komentarz" po prawej stronie przy wyświetlanej aukcji.
Kontrahent z pewnością nie pozostanie dłużny i sprzedawca zrewanżuje się "pozytywem". Jeżeli z jakiś powodów nie będziesz zadowolony z otrzymanego towaru - przed wystawieniem komentarza zawsze najpierw skontaktuj się ze sprzedającym. Być może wymieni towar na nowy lub inny, może zwróci pieniądze, czy też przyzna jakiś rabat rekompensujący. Jeżeli natomiast szybko i bez konsultacji wystawisz komentarz negatywny - to ciężko będzie później wyegzekwować cokolwiek od sprzedawcy.

Więcej informacji o specyfice zakupu na największym serwisie aukcyjnym Allegro znajdziesz w wielkim poradniku aukcyjnym, dostępnym pod adresem alegro.sklep.pl.

OFERTA WIATRÓWEK >>