Poradnik - Jaką wiatrówkę kupić?

poradnik jaka wiatrówka

Chcesz rozpocząć przygodę ze strzelectwem, ale nie wiesz, jaka wiatrówka będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza? Odpowiedź na pytanie Jaką wiatrówkę kupić może nie być łatwa, zwłaszcza dla początkujących strzelców. Wiatrówkowo.pl służy jednak pomocą. Po przeczytaniu konkretnych rad, jakie zawiera poniższy poradnik, będziesz nie tylko wiedział jaki typ sprzętu wybrać, ale także jaki pistolet lub karabinek będzie najlepszy dla Ciebie i gdzie kupić wiatrówkę.

Rodzaje wiatrówek - zalety, wady, zastosowanie:


Wiatrówki pistolety na CO2

Pistolety są szczególnie polecane, jeżeli interesuje Cię strzelanie z wiatrówki na dystansie do 15m np. do butelek, czy puszek, a jednocześnie nie przykładasz szczególnej wagi do wyjątkowej precyzji oddawanych strzałów.
Pistolety te zasilane są nabojem CO2, dzięki czemu charakteryzują się wysoką szybkostrzelnością. Cały magazynek możemy wystrzelać w parę sekund, szybko zamieniając cel w szwajcarski ser.

Zaletą pistoletów na CO2 jest atrakcyjny i dość realistyczny wygląd, a także realizm obsługi, który zbliża je do prawdziwej broni palnej. Przeważnie wiatrówki pistolety stanowią właśnie repliki broni na ostre naboje. Wymiary i waga, sposób przeładowania oraz umieszczenie magazynka - to wszystko jest niemal identyczne, jak w przypadku prawdziwej broni. Niektóre modele wiatrówek, jak np. Walther P99, mają także ruchomy zamek (system Blow Back), cofający się podczas oddawania strzału, podobnie jak w oryginalnym pistolecie na ostre naboje. Takie rozwiązanie nie tylko uatrakcyjnia strzelanie, ale również czyni je bardziej realistycznym.

Na uwagę zasługują także witrówki wyposażone w system Double Action, dzięki któremu możemy strzelać seriami bez dodatkowych czynności i bez konieczności naciągania kurka, jak w broni palnej. Przykładem takiej wiatrówki jest doskonale wykonany pistolet wiatrówka Beretta Elite II:

Pistolet Wiatrówka Beretta Elite II

WSZYSTKIE PISTOLETY >>

Dużą zaletą posiadania wiatrówki pistoletu jest również fakt, że można łatwo schować ją do torby, plecaka, czy też kabury. Bez problemów zatem można udać się z wiatrówką na wycieczkę za miasto, połączoną ze strzelaniem.


Długie wiatrówki karabinki

Wiatrówki karabinki świetnie nadają się do strzelania na dłuższe dystanse, powyżej 15 metrów. Mają większą moc niż wiatrówki pistolety, dłuższą lufę i z tego też względu są bardziej celne. Wystrzeliwany z nich śrut ma również większe możliwości przebijalne dosięgając celu. Z racji gabarytów są cięższe i trudniej je przenosić, najlepiej zatem zaopatrzyć się w pokrowiec na wiatrówkę.

Jeszcze kilka lat temu na polskim rynku dominowały wsród długich wiatrówek - wiatrówki sprężynowe. Teraz coraz większą popularność zyskują wiatrówki pneumatyczne. Zacznijmy jednak od tych pierwszych.


> Wiatrówki sprężynowe

Wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Naciskając spust zwalniamy sprężynę, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze, w efekcie czego, wygenerowane ciśnienia wypycha śrut z lufy.

Występują trzy rodzaje sposobu naciągu sprężyny - najbardziej popularny jest naciąg poprzez łamanie lufy (wiatrówki klasycznie łamane), prócz niego częstym rozwiązaniem jest naciąg dokonywany za pomocą specjalnej dźwigni umieszczonej pod lufą (wiatrówki z dolnym naciągiem), rzadziej za pomocą dźwigni umieszczonej na boku łoża (wiatrówki z bocznym naciągiem).

Wiatrówki z dolnym lub bocznym naciągiem cechują się lepszą wytrzymałością i dłużej zachowują celność niż wiatrówki klasycznie łamane, dzięki stabilności lufy podczas wielokrotnego naciągu, jaki wykonujemy przy każdym ładowaniu. Jeżeli zatem zamierzasz dużo strzelać ze swojej wiatrówki, taki typ wiatrówki będzie dobrym wyborem. Na rynku często dostępne są zestawy, dzięki którym możemy wraz z wiatrówką z dolnym naciągiem kupić odpowiednio dobraną lunetę. Taki zestaw oferowany jest m.in. w przypadku poniżej prezentowanej wiatrówki Marksman 2361. To bardzo ciekawa propozycja pozwalająca nabyć trwały i celny sprzęt strzelecki w przystępnym przedziale cenowym:

Wiatrówka z dolnym naciągiem Marksman 2361

Nie są to niestety systemy bez wad. Zdecydowanie łatwiejszą w obsłudze jest bowiem wiatrówka klasycznie łamana. W karabinkach z dolnym, lub bocznym naciągiem trudniej jest bowiem załadować śrut, a to za sprawą otwierającej się po naciągu dość wąskiej komory, która odsłania wlot lufy. Niezbyt duże rozmiary tej komory nieco utrudniają umieszczenie śrutu w lufie, co zajmuje dłużej czasu niż w wiatrówkach z łamaną lufą i jest mniej komfortowe.

Wiatrówka Hatsan AirTact klasycznie łamana

Wielu strzelców woli zatem zainwestować w nieco droższy, ale lepiej wykonany i mocniejszy model wiatrówki klasycznie łamanej (jak np. Hatsan AirTact) niż kupować wiatrówkę z dolnym lub bocznym naciągiem po niższej cenie. Pod względem wygody użytkowania wiatrówki, najlepsza jest więc lufa łamana i taki typ wiatrówki polecamy przede wszystkim początkującym strzelcom.


> Wiatrówki na CO2

Jak sama nazwa wskazuje, wiatrówki tego typu napędzane są nabojem CO2, który potrafi wystarczyć na ok. 60 strzałów. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż strzelec zostaje uwolniony od odrzutu przy strzale, co stanowi pewne utrudnienie w precyzyjnym strzelaniu, oraz od konieczności każdorazowego napinania sprężyny.

Wiatrówki na CO2 przeważnie są lżejsze niż sprężynowe. Wykonane są głównie z lekkich kompozytów, a nawet wytrzymałych tworzyw sztucznych, które doskonale zdają egzamin wytrzymałości w wiatrówkach bezodrzutowych. Lekkość i możliwość bardzo celnego strzelania to największe zalety tych wiatrówek, które predysponują je szczególnie dla początkujących strzelców, zwłaszcza dzieci, jak i kobiet.
Wykorzystywanie kapsuł CO2 oznacza jednak słabszą moc tych wiatrówek w porównaniu do wiatrówek sprężynowych czy PCP, ale od tych ostatnich są one znacznie tańsze!

Crosman 1077

Prawdziwą rewolucję na polskim rynku przeprowadziła amerykańska firma Crosman, która przedstawiła szeroką ofertę modeli tego typu wiatrówek. Popularne są zwłaszcza modele szybkostrzelne z magazynkami na wiele śrucin jak Crosman 1077.



> Wiatrówki PCA (Pre Charged Air)

Te popularnie wiatrówki nazywane są "pompkami", ponieważ śrut wystrzeliwany jest za pomocą powiętrza, które sprężamy przed strzałem za pomocą pompki, znajdującej się pod lufą. Jest to nowatorskie rozwiązanie łączące zalety wiatrówek sprężynowych (niskokosztową obsługę, nie wymagającą dokupywania naboi CO2) oraz PCP (brak odrzutu oraz możliwość łatwego i precyzyjnego strzelania).
Podobnie jak wiatrówki na CO2, wiatrówki PCA są również przeważnie bardzo lekkie i dlatego polecane są dla początkujących strzelców. 5-6 ruchów pompką, które trzeba wykonać, aby sprężyć powietrze przed oddaniem każdego strzału jest czynnością bardziej czasochłonną niż w wiatrówkach sprężynowych i dlatego nie każdemu może przypaść do gustu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest jednak wpływanie na moc oddawanego strzału - jeżeli strzelany do celu z bliskiej odległosci tj. 5-10 metrów i nie zależy nam na dużej przebijalności możemy napompować zbiornik zaledwie dwoma ruchami, przy dłuższej odległości celne strzelanie wymaga większej ilości ruchów pompką.

Crosman 2100

Najbardziej popularną wiatrówką PCA, która zapewnia doskonałą zabawę jest model z lufą gwintowaną Crosman 2100. Ta wiatrówki ma większy zbiornik na sprężone powietrze i dłuższą dźwignię pompki, dzięki czemu mniejszą ilością rychów naładujemy wiatrówkę, która będzie strzelała z większą mocą niż Pumpmaster.


> Wiatrówki PCP (ang. Pre Charged Pneumatic)

Karabinki PCP napędzane są sprężonym powietrzem, znajdującym się w specjalnym zbiorniku, najcześciej pod lufą. Duża pojemność takich zbiorników pozwala na cieszenie się większą ilością strzałów (kilkadziesiąt) bez konieczności doładowania. Największą zaletą wiatrówek PCP jest ich bardzo duża moc i celność, nie mogąca się równać żadnej wiatrówce sprężynowej. Na wyjątkowy komfort strzelania wpływa też brak odrzutu.

Wiatrówki te są sprzętem o wysokich parametrach: prędkości, celności i wytrzymałości, dlatego też mają wyższą cenę niż przedstawiane wyżej wiatrówki oraz dodatkowo wymagają dokupienia butli nurkowej o ciśnienu 200 lub 300 barów lub specjalnej pompki. Często też wiatrówki PCP pozbawione są przyrządów celowniczych i trzeba liczyć się z dokupieniem do nich lunet. Jednak wyposażonym w dobry celownik optyczny można trafić taką wiatrówką w cel o średnicy centymetra z odległości ponad 60 metrów. Ponadto rozwój technologiczny i dostępność tańszych rozwiązań powoduje, że wiatrówki PCP stają się z roku na rok coraz tańsze. Obecnie można nabyć sprzęt bardzo precyzyjny z lufą o kalibrze 4,5mm, strzelający śrutem z prędkością ponad 300m/s lub o kalibrze 5,5mm, strzelające cięższym śrutem z prędkościa początkową nawet ponad 180 m/s - dostępne w cenie niższej niż tysiąc złotych, jak np. poniższa wiatrówka Diana:

PCP Diana Storm Rider

WSZYSTKIE KARABINKI >>





Na co zwrócić uwagę przed zakupem wybranego typu wiatrówki?

Przed wyborem najbardziej odpowiedniego modelu wybranego typu wiatrówki, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na poniższe czynniki:

Prędkość początkowa śrutu

Prędkość, jaką osiąga śrut po wyjściu z lufy w momencie oddania strzełu. Ta prędkość oddaje moc wiatrówki, odpowiedzialną za jej celność i możliwości przebijalne śrutu.
Najmocniejsze wiatrówki pistolety dostępne na polskim rynku mają prędkość początkową nie większą niż 160 m/s. Taka prędkość pozwala na przebijanie śrutem grubych kartonów, wbijanie sie w miękkie drewno, czy przebijanie cienkiego metalu - jak np. zakrętka od słoika.

Przy takiej prędkości i naturalnie dobrych umiejętnościach strzeleckich strzelca można trafiać w cel o średnicy ok. 6-7 cm. z odległości nawet ponad 15 metrów.

Prędkość początkowa w pistoletach jest wyraźnie mniejsza niż w wiatrówkach długich.
Najmocniejsze wiatrówki karabinki, dostępne bez konieczności rejestracji, wystrzeliwują śrut z prędkością 280-290 m/s. Taka moc umożliwia celne strzelanie na dystansie 20-25 m.
Przyjęło się, że im większa prędkość początkowa wiatrówki, tym lepiej. Jednak nie jest to regułą. Wiele zależy od jakości wykonania lufy i przyrządów celowniczych oraz szczelności wiatrówki, a także rodzaju lufy zastosowanej w wiatrówce.


Rodzaj zastosowanej lufy

Lufa użyta w wiatrówkach może być gwintowana lub gładka (pozbawiona gwintu). Gwint to specjalne rowki w części wewnętrznej lufy, które pełnią funcję prowadnic prowadzących śrut. Dzięki nim śrut wystrzeliwany z lufy jest podkręcony. Podkręcony śrut lepiej zachowuje się podczas lotu, w efekcie czego strzał jest celniejszy niż w przypadku lufy gładkiej. Tą różnicę w celności zauważa się jednak w przypadku wiatrówek najmocniejszych - z prędkością początkową śrutu powyżej 250 m/s. W przypadku wiatrówek słabszych ta różnica nie jest już tak widoczna.

Gwint w lufie jest wyraźnie skuteczniejszy przy strzelaniu śrutem grzybkowym, natomiast w wiatrówkach na śrut stalowy okrągły obecność gwintu nie jest wymagana, gdyż wpływa w minimalnym stopniu na poprawienie celności.


Producent wiatrówki

Wiele osób rozpoczynających przygodę ze strzelectwem nie zwraca uwagi na firmę produkującą sprzęt wiatrówkowy. Jest to wynik najczęściej nieznajomości rynku, nazwy producentów kolejnych przeglądanych wiatrówek nie wiele są w stanie zainteresowanemu powiedzieć o ich jakości wykonania. W efekcie, przy zakupie, kierujemy się samą ceną wiatrówki, co może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Warto inwestować w sprawdzone firmy, które mają w Polsce przynajmniej jeden punkt serwisowy. Jest kilka firm, które już się zadomowiły na naszym rynku i przez kilka ostatnich lat działalności zyskały całą rzeszę zwolenników. Przedstawiamy największą z nich.

Crosman - największy producent broni pneumatycznej w USA. Firma rozpoczęła produkcję w roku 1923. Doświadczenie konstruktorów pozwoliło opracować kilkadziesiąt modeli, w których z powodzeniem połączono najnowocześniejszą technologię z tradycjnymi rozwiązaniami. Wiatrówki Crosmana cieszą się sporą popularnością, uznanie zdobyły przede wszystkim niezawodnością.