Porównanie wiatrówek. Porównywarka modeli - która wiatrówka jest lepsza?

Porównanie wiatrówek, która jest lepsza?

W tym dziale znajdziesz porównanie wiatrówek różnych najbardziej popularnych modeli tego samego typu. Porównywarka modeli pozwoli Tobie zdecydować, która wiatrówka jest lepsza na Twoje podtrzeby. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupie, gdyż może sie okazać, że wybrana przez Ciebie wiatrówka nie tylko będzie tańsza od innych modeli, ale również w zupełności spełni Twoje oczekiwania i nie będziesz musiał więcej inwestować w lepszy model. Zapraszamy do lektury.

Porównanie wiatrówek - Wiatrówki karabinki sprężynowe

Na łamach serwisu proponujemy m.in. modele bardzo popularnych wiatrówek sprężynowych z niższego przedziału cenowego - wiatrówkę klasycznie łamaną, wiatrówkę z dolnym naciągiem oraz Crosman Copperhead.

Bezapelacyjnie najlepszą wiatrówką spośrów wymienionych jest wiatrówka Crosman Copperhead.
Dlaczego?
Wyraża się to bowiem w wyraźnie większej mocy z jaką wystrzeliwany jest śrut (prędkość początkowa wystrzeliwanego śrutu jest lepsza o ok. 70 m/s niż w obu pozostałych wymienionych modelach. Dzięki temu Copperhead ma lepszą celność (dobre skupienie nawet na dystansie 25-30 m od celu).
Wiatrówka ta jest także najbezpieczniejszą. Bezpieczeństwo wyraża się poprzez blokadę spustu, zapobiegająca oddaniu niekontrolowango strzału - czego brakuje w innych prezentowanych wiatrówkach sprężynowych.
Nie bez znaczenia jest również samo wykonanie wiatrówek. Crosman to uznana, amerykańska firma, która słynie z produkcji niezawodnego sprzętu strzeleckiego. Istotną zaletą wiatrówki Copperhead jest jej solidnie wykończenie i kolba wykonana z twardego, wytrzymałego amerykańskiego drewna. Komfort strzelania zapewnia gumowa i miękka stopka, czego brakuje w pozostałych wymienionych wiatrówkach. Podniesiona poduszka policzkowa typu ambi (symetryczna), pozwalająca cieszyć się strzelaniem osobom zarówno lewo, jak i praworęcznym. Osoby leworęczne mogą czuć spory dyskomfort strzelając z pozostałych wspomnianych wiatrówek.
Warto zainwestować w wiatrówkę Crosman Copperhead ponieważ jest to sprzęt o znacznie większych możliwościach strzeleckich niż wiatrówka klasycznie łamana czy z dolnym naciągiem.

Wiatrówka klasycznie łamana jest najbardziej popularną z wiatrówek karabinków długich. Tak duże zainteresowaie zawdzięcza przede wszystkim bardzo atrakcyjnej cenie (obecnie poniżej 170zł). Jest to sprzęt bez wątpienia na każdą kieszeń i preferowany głównie dla początkujących strzelców. Trudno oczekiwać od tej wiatrówki rewelacyjnych osiągów i wyjątkowo dobrej jakości wykonania, ale do strzelania np. do puszek, czy butelek na na odlegość 15-20 metrów - w zupełności wystarczy i zapewni doskonałą zabawę.

Wiatrówka z dolnym naciągiem jest wiatrówką bardziej wytrzymałą niż klasycznie łamana i dłużej utrzyma dobre skupienie, a to dzięki dolnemu sposobowi naciągu sprężyny. Lufa tutaj jest stała, nie narażona na przeciążenia czy rozregulowanie wywołane częstym ładowaniem śrutu do lufy, co może wystąpić w wiatrówkach łamanych.
Wiatrówka z dolnym naciągiem jest lepszym wyborem niż klasyczna, zwłaszcza, że obecnie różnica w cenie między dwoma tymi wiatrówkami wynosi zaledwie 30 zł.


Porównanie wiatrówek - wiatrówki karabinki na CO2

W naszym serwisie proponujemy m.in. dwa modele wiatrówek napędzanych sprężonym powietrzem CO2. Chodzi o karabinki amerykańskiej firmy Crosman - 2250B oraz 1077.
Oba modele dzieli aktualnie 150zł ceny, zdecydowanie droższy jest model 2250. Jak zdecydować która z tych wiatrówek jest lepsza i czy warto zainwestować w droższy sprzęt? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Crosman 1077 ma mniejszy kaliber lufy (4,5 mm) niż 2250 (5,5 mm). Prędkość początkowa śrutu jest nieznacznie lepsza w modelu 1077 (20 m/s różnicy). 2250B strzela jednak większym, a zatem i cięższym śrutem, co w celności i powtarzalności strzałów, zwłaszcza na dłuższe dystanse, premiuje właśnie ten model. Jednak tańszy model ma zdecydowanie dłuższą lufę, czym teoretycznie nadrabia w stabilności lotu lżejszego śrutu. Jeżeli chodzi o celność obie wiatrówki mają zatem zbliżone możliwości, ale jednak z przewagą modelu 2250B. Pamiętajmy bowiem, że większy i cięższy śrut dosięgając celu robi większe "spustoszenie".

Crosman 1077 posiada magazynek na 12 śruciń (2250 nie posiada magazynka) i umożliwia strzelanie ciągłe, po kolejnym naciskaniu spustu. W 2250B każdy strzał wymaga naciągnięcia rygla, podobnie jak w karabinkach KBKS. Wspomniane wyżej cechy, predysponują wiatrówkę 1077 do strzelania dynamicznego, gdzie szczególna celność oddawanych strzałów nie jest bardzo istotna. Dlatego też model ten nie został wyposażony w zestawie producenta w lunetę.

Crosman 2250 przeznaczony jest do strzelania bardziej statycznego. Każdy strzał wymaga umieszczenia śruciny w lufie i przeładowania ruchem zamka. Ta właściwość nie dla każdego będzie wadą, bowiem ładowanie przypomina klasyczny mechanizm wykorzystany w karabinkach KBKS. Wielu woli tradycyjne rozwiązania niż nowinki techniczne.
Dużą zaletą 2250 jest budowa kolby, która niezwykle pomaga w użyciu i sprzyja precyzyjnemu strzelaniu. Precyzyjne oddawanie strzałów ułatwia także luneta jaką otrzymujemy w komplecie.

Crosman 1077 raczej jest polecany strzelcom, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w strzelectwie i chcą cieszyć się dynamicznym ostrzałem. Wiatrówka 2250 natomiast sprosta oczekiwaniom osób, którzy od swoich strzałów wymagają większej precyzji, a zamiast dynamicznej akcji wybiorą spokojne, statyczne celowanie. Jeżeli pragniemy się rozwijać w strzelectwie - warto zainwestować 150zł więcej i sprawić sobie wiatrówkę o większych możliwościach, które zapewnia 2250B.

Jak widać w powyższym porównaniu - wybór po samym zestawieniu parametrów wiatrówek nie zawsze oznacza optymalną decyzję do naszych oczekiwań. Przed zakupem najlepiej określmy do jakich celów ma nam służyć wiatrówka, jak, gdzie i do czego będziemy strzelać oraz czy chcemy się rozwijać w tym zakresie.

Już niedługo - porównanie wiatrówek innych typów i modeli. Zapraszamy!

WIĘCEJ WIATRÓWEK >>