Śrut do wiatrówek, Naboje, Amunicja typu BB

PEŁNA OFERTA >>

Tylko właściwie dobrana amunicja pozwoli ci w pełni poznać możliwości twojej wiatrówki. Proponujemy śruty wszelkich typów - od okrągłych stalowych i ołowianych, po grzybkowe typu Diabolo, w najbardziej popularnych kalibrach 4,5 mm i 5,5 mm.

Polecamy zwłaszcza naboje, których renomę gwarantują takie firmy jak: - Gamo
- Crosman
- Action Sport Games
- Haendler & Natermann


Na co zwrócić uwagę dobierając śrut do wiatrówki?

Masa / waga śrutu - jaki śrut wybrać?

Masa śrutu podawana jest przeważnie w granach, czyli specjalnej jednostce miary (1 gran to 0,06479 g).
W najbardziej popularnych wiatrówkach o kalibrze lufy 4,5mm za śrut lekki oznacza się nabój o wadze do 6 gr, śrutem średnim (średnio-ciężkim) są naboje o masie 6-9 gr, a najcięższych (śrut ciężki) ma gramaturę powyżej 9 gr

Dobierając śrut lekki spowodujemy, że uzyska on większą prędkość wylotową z lufy, co korzystnie wpłynie na redukcję niestabilności podczas przelotu przez lufę. Lżejszy śrut osiągając najszybszą prędkość podczas lotu - najprędzej osiagnie cel w porównaniu do śrucin o innej wadze. Efektem jest korzystna, płaska trajektoria lotu śruciny.
W wiatrówkach sprężynowych o małej mocy - stosowanie śrutu lekkiego jest najmocniej rekomendowane, nie tylko ze względy na celność, ale także z powodu możliwego uszkodzenia sprężyny przy cięższych nabojach.
Niemniej w najmocniejszych wiatrówkach sprężynowych powinniśmy już wybrać śrut śrienio-ciężki lub ciężki, ze względu na ochronę sprężyny i jej dłuższe życie.

Jaki kształt śrutu wybrać?

Śrut do wiatrówek ma następujące kształty:
  • zaokrąglony - round nose, domed
  • płaski - match
  • ostry - pointed
  • półokrągły z wklęsłym czołem - hollowpoint

Jeżeli zależy nam na strzelaniu sportowym, warto zdecydować się na śrut płaski z prostego, praktycznego powodu - po trafieniu w tarczę zostawia idealnie okrągły otwór. Niemniej za względu na słabe właściwości aerodynamiczne, płaski śrut słabo sprawdza się podczas strzelania na długich dystansach, powyżej 25 metrów.

Jeżeli posiadamy wiatrówkę z gładką lufą (pozbawioną gwintu), powinniśmy wybrać śrut okrągły typu BB, a zyskamy na celności strzałów.

Do strzelania na większych dystansach (powyżej 25-30 m) powinniśmy zddecydować się na zakup śrutu ostrego, zaokrąglonego lub hollowpoint, ponieważ one najlepiej zachowują się podczas lotu i nie tracą szybko rozpędu po opuszczeniu lufy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą amunicji do wiatrówek!